154

מהי ביודנסה?

154
הביודנסה היא שיטה שמבוססת על תנועה ומשלבת מוסיקה, ריקוד ומפגשים אוטנטיים של אדם עם עצמו, אחרים והעולם, במטרה לתמוך ולקדם את הבריאות, את שמחת חיים ואת התחושה של לחיות את החיים במלאות.
מהי ביודנסה?
 מהי ביודנסה:

הביודנסה היא שיטה שמבוססת על תנועה ומשלבת מוסיקה, ריקוד ומפגשים אוטנטיים של אדם עם עצמו, אחרים והעולם, במטרה לתמוך ולקדם את הבריאות, את שמחת חיים ואת התחושה של לחיות את החיים במלאות.

הביודנסה שפרושה ריקוד החיים, היא שיטה שמשלבת בין מוסיקה, תנועה ואינטראקציה אוטנטית, על מנת לאפשר התנסויות של תחושה ותפיסה עמוקה של החיים. של להיות חי בכאן ועכשיו. החוויות האלה נקראות ויונסיות, מונח שנלקח מספרדית : VIVIR – לחיות.

הויונסיות הן דלת דרכה ניתן להיכנס לרגשות ראשוניים, ולתת לתנועה לעלות. זהו הביטוי הכי טבעי של האני האמיתי. החוויות עוקבות אחרי התנועה האורגנית של החיים – הקצב הביולוגי של החיים, הדופק של הלב, והדחף להתחבר וליצור קשר עם אחרים.

התמדה וחשיפה מתמשכת לביודנסה, מחזקת את הזהות ומאפשרת לבטא את עצמנו יותר במלאות, בחיים שלנו.

ההתנסות בביודנסה נעשית באמצעות מפגש שבועי של שעתיים ובאמצעות סדנאות הניתנות מפעם לפעם בסופי שבוע. החוויה ברובה אינה מילולית, מה שפותח את המשתתפים לתקשורת וחיבור גם אם כל אחד מהם מגיע מרקע אחר.

אין צעדים מיוחדים ואין צורך בניסיון מוקדם בריקוד.

ריקוד החיים:

הביודנסה היא שיטה שממשיכה את הקצבים הטבעיים ואת החכמה של החיים.

"Bio”   מגיע מהמילה היונית “Bios”  , שפרושה "חיים" . “Danza” מציינת\מדברת על  "תנועה אינטגרטיבית עם התכוונות מלאה".

הביודנסה היא הזמנה לחקור את החיים בפשטות אמינה, לחזק את הפוטנציאלים הטבעיים ולקדם את הבריאות הרגשית. היא מעוררת את החושים, ומעלה את רמת החיוניות, הנאה ושמחת חיים. הביודנסה מקדמת רגישות וחיבתיות כלפי הזולת, מפתחת את היכולת להיות יצירתי ומגבירה את ההערכה העצמית ואת איכות החיים.

שיטת הביודנסה פותחה בדרום אמריקה, על ידי רולנדו טורו ז"ל ומבוססת על מודל תיאורטי רחב ומורכב. במודל התיאורטי חיבורים מתחומי דעת רבים ומגוונים הכוללים : פסיכולוגיה, אנתרופולוגיה, ביולוגיה, פיסיקה, תורת הקוונטים, תורות מעולם הרוח התנועה ועוד..

היא מבוססת על חוויות הנוצרות על ידי מוסיקה אורגנית מתרבויות שונות ותנועות וריקודים במקצבים שונים בתוך קבוצה.

היכן ניתן לחוות ביודנסה?

את תהליך הביודנסה, ניתן לחוות במלאות במפגשים קבוצתיים שבועיים בהם ניתן לעשות תהליך התפתחות אישי הדרגתי . בישראל פועלות קבוצות שבועיות בכל רחבי הארץ

בנוסף, אפשר להשתתף בסדנאות עומק או מרתונים של החל ממספר שעות עד שלושה ימים רצופים. הסדנאות ניתנות על ידי מורים ומנחי ביודנסה מישראל ומחו"ל.  

לפני שבע שנים הוקם בישראל בית ספר להכשרת מנחים לביודנסה .

כיום ניתן למצוא ביודנסה כמעט בכל מקום בעולם. כשעושים ביודנסה באופן קבוע, משתייכים לקהילה וכל המעוניין, יכול למצוא מידע על כנסים ומפגשי ביודנסה מסוגים שונים בניהם: הקונגרס השנתי בברזיל בו מתקבצים מורים ותלמידים מכל העולם ללמוד מושגים חדשים מהמודל התיאורטי של הביודנסה ולהתנסות בחוויות חדשות המובאות על ידי מיטב המורים בעולם. בנוסף, כנסים המתמחים בנושאי חברה ורפואה ברחבי אירופה (איטליה, ספרד, צרפת, פורטוגל ועוד) וחופשות שנתיות המשלבות סדנאות ביודנסה, סדנאות מעולם הרוח וטיולים חווייתיים